تبلیغات
مبارزه ی جبهه ی اسلام با شیطان پرستی و آیین دروغین - «كتاب الی»؛ آمریكایی نه دینی
 
مبارزه ی جبهه ی اسلام با شیطان پرستی و آیین دروغین
                                                        
درباره وبلاگ

باسلام خدمت شما بازدیدکنندگان عزیز همینطور که همه ی شما میبینید نقش دین و مذهب در جامعه کمرنگ شده و هجوم ادیان و مذاهب دروغین همه روزه دامن گیر جامعه و فرهنگ ما شده امید است با تلاش های شما و کوشش وبلا گ نویسان عزیز فرهنگ ایرانی و اسلام ناب محمدی همچنان پابرجا بماند و تا ظهور مهدی موعود (ع) همه نیز به این مبارزه ادامه دهیم با تشکر
مدیر وبلاگ : حمیدرضا شجاعی
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما هدف اصلی این ادیان دروغین چیست؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها

Powered by WebGozar

 «كتاب الی» داستان یك منجی آخرالزمانی است كه وظیفه حراست از آخرین انجیل روی كره زمین را بر عهده دارد اما مثل سایر فیلم‌های آرماگدونی هالیوودی، منجی را یك آمریكایی می‌داند و از بین كتب آسمانی تنها انجیل را دارای جایگاه قلمداد می‌كند.
 
 
 
 
شاید اگر تا 40-30 سال پیش كسی حرف از آخرالزمان به زبان می‌آورد، با تمسخر و طعنه دیگران مواجه و یا در بهترین حالت ممكن، به شیعه‌گری متهم می‌شد، اما امروزه اعتقاد به منجی و آخرالزمان در میان تمام ادیان دیده می‌شود و ظهور و بروز آن در تولیدات هالیوود نیز آشكار است.

«كتاب الی» (The Book of Eli) یكی از این فیلم‌هاست كه با شعار «همه می‌كشند تا آن را به‌دست ‌آورند، او می‌كشد تا از آن حفاظت كند» روی پرده نقره‌ای سینما نقش بست.

«الی» (با بازی دنزل واشنگتون) در نقش یك منجی آخرالزمانی ظاهر می‌شود كه با حفظ كتاب مقدس (انجیل نسخه جیمزشاه) قصد نجات بشر را دارد. مأموریت او كه بیش از سه دهه از آغاز آن می‌گذرد، رساندن آخرین انجیل موجود روی كره زمین به «ارض موعود» (در این فیلم: جزیره آلكاتراز) است.

بنا به عادت همیشگی تمام فیلم‌های آرماگدونی هالیوودی، منجی یك آمریكایی است كه بشریت و انسانیت را نجات می‌دهد و طبق معمول، آمریكا سرزمینی است كه مأمن و ملجأ معرفی می‌شود.   

در ابتدای فیلم، دنیایی ویران‌شده و خاكستری نمایش داده می‌شود و جالب این كه، سكانس ابتدایی فیلم (شكار گربه توسط الی، كباب كردن آن و شریك شدن موش در این ضیافت) تأكیدی بر نزدیك‌شدن دنیا به پایان است. همچنان كه در روایات اسلامی نیز معكوس شدن برخی امور معمول، از نشانه‌های غیرقطعی آخرالزمان عنوان شده است.

در «كتاب الی»، با پیام‌رسانی (Messenger) مواجه هستیم كه علیرغم داشتن پوست و ظاهری سیاه، ضمیری روشن دارد و این موضوع، هنگامی بیشتر جلوه می‌كند كه در اواخر فیلم متوجه می‌شویم كتاب او به خط بریل است و «الی» آن را با چشم سر نمی‌خوانده و سبب از بر بودن آن نیز، الهامات و القائات درونی است.

حالات و سكنات قهرمان و منجی «كتاب الی» شباهت بسیاری به اولیاءالله دارد و به هیچ وجه به دنبال نفسانیات و شهوات نیست. عرفان او نیز بر اساس عرفان اسلامی و «اسفار اربعه» است. چنانچه «الی» در ابتدای فیلم، مبارزه با تعدی‌گران خیابانی و ظلم آنان را جزئی از مأموریت خود نمی‌داند، اما با گذشت زمان متحول شده و به مقام «الی الخلق» می‌رسد، یعنی حق الناس را ارجح از حق‌الله می‌داند. این موضوع در تغییر كاربری و تعویض نقش «كتاب» از هدف به وسیله نیز كاملاً مشهود است.

یكی از نكات جالب فیلم، شباهت داستان یافتن انجیل توسط «الی» به داستان یافتن الواح انجیل «مورمون» توسط «ژوزف اسمیت» (مؤسس كلیسای عیسی مسیح قدیسان آخرالزمان) است.

عقاید «كلیسای عیسی مسیح قدسیان آخرالزمان» كه در شهر سالت‌لیك‌سیتی ایالت یوتای آمریكا قرار دارد، در داستان فیلم به وضوح دیده می‌شود. پیروان این كلیسا كه به «مورمون‌ها» معروف هستند، معتقدند خداوند باید كسانی را از طریق نبوت فرا بخواند تا انجیل را موعظه كنند و در نظام آن، به خدمت مشغول باشند.
 
 
«الی» جلوه بارز «نبی» در اعتقاد مورمون‌هاست. جالب اینكه مورمون‌ها معتقدند صهیون و اورشلیم جدید در قاره آمریكا بنا می‌شود و در طول فیلم نیز، «الی» برای اتمام مأموریت خود، قصد رسیدن به غرب را دارد و هنگامی كه او در نمایی در كنار پل معروف «گلدن گیت» در ایالت كالیفرنیا تصویر می‌شود، می‌فهمیم كه منظور وی از غرب، همان آمریكا است.

یكی دیگر از مواردی كه دلیلی بر وجود عقاید مورمون‌ها در فیلم است، همین حضور الی در جنوب آمریكاست. زیرا مورمون‌ها معتقدند اولین مهاجرت به آمریكا پس از سقوط شهر بابل صورت گرفته است و در طی این مهاجرت، عده‌ای پس از عبور از اقیانوس اطلس به جنوب آمریكا رسیده‌اند. جالب اینكه پل گلدن گیت نیز در جنوب شرقی آمریكا و با فاصله كمی از ایالت یوتا و شهر سالت‌لیك‌سیتی (مركز كلیسای عیسی مسیح قدیسان آخرالزمان) قرار دارد.

ناگفته نماند كتاب مقدس مورمون‌ها، مملو از اشتباهات تاریخی و متضاد با شواهد علمی است و در سكانس پایانی فیلم، نتیجه زحمات «الی» با عنوان انجیل نسخه جیمزشاه (King Jams) به چاپ می‌رسد. انجیل جیمز شاه به نسخه «معیار» مشهور است و معتبرترین اناجیل قلمداد می‌شود. حتی حدود 25 هزار واژه كتاب مورمون (كه ادعا می‌شود اصل آن در سال 428 میلادی نوشته شده است) از ترجمه انگلیسی انجیل جیمزشاه كه در سال 1611 میلادی به چاپ رسیده، برداشته شده است.

در انجیل جیمزشاه ذكر شده كه عیسی (ع) برای خدا نماز می‌خوانده است و همه پیامبران نیز چنین می‌كرده‌اند. در این انجیل بشارت به ظهور پیامبر خاتم نیز ثبت شده است. شاید به همین دلیل است كه در پایان فیلم، این انجیل در میان كتاب‌های تورات و قرآن قرار می‌گیرد.

البته این نكته به معنای تأیید اسلام نیست، چرا كه «انجیل» مرهم آلام بشر غربی معرفی می‌شود و بیانگر آن است كه از دید سازندگان فیلم، كتاب‌های مقدس دیگر نسخه‌ای تماماً شفابخش برای انسان آخرالزمان ارائه نكرده‌اند.

نوع چینش سه كتاب آسمانی تورات، انجیل و قرآن به نحوی است كه سیر تاریخی آنها را به یاد می‌آورد. البته با نگاهی عمیق‌تر، این نوع چینش، سكوهای قهرمانی را در ذهن تداعی می‌كند. بدین معنا كه انجیل در جایگاه اول و تورات در جایگاه دوم قرار می‌گیرند.

در این راستا، خلاصه داستان این فیلم بیانگر آن است كه زندگی انسان آخر‌الزمانی بدون حضور انجیل (حتی با حضور قرآن و تورات) رو به ورطه نابودی است و حتی اگر مراد كارگردان از این نوع چینش، تنها اشاره به سیر تاریخی نزول این كتب آسمانی داشته باشد، باز هم توهینی به قرآن و مسلمانان قلمداد می‌شود.

نوع مطلب :
برچسب ها :